BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA
(rok szkolny 2023/2024)
poniedziałek 8:00- 14:00
wtorek 08:00 - 14:00
środa 08:00 - 14:00
czwartek 08:00 - 14:00
piątek 08:00 - 14:00
CZYTELNIA NIECZYNNA DO ODWOŁANIA
Bibliotekarz: Kozłowska Agnieszka
Regulamin biblioteki szkolnej
- Biblioteka szkolna jest czynna codziennie. Godziny pracy biblioteki szkolnej znajdują się przy wejściu do biblioteki oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka.
- Ze zbiorów biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice.
- Korzystanie z biblioteki szkolnej jest bezpłatne.
- W bibliotece obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków, picia napojów oraz używania telefonów komórkowych.
- Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać wypożyczając książki do domu lub w czytelni na miejscu.
- Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko.
- Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może zwiększyć liczbę wypożyczeń, a także przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek.
- Uczeń przygotowujący się do konkursów, olimpiad może jednorazowo wypożyczyć większą liczbę książek.
- Książek wypożyczonych na swoje nazwisko nie wolno przekazywać innym osobom.
- Książki znajdujące się w bibliotece należy szanować jako dobro wspólne.
- W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki należy ją odkupić bądź zwrócić inną wskazaną przez bibliotekarza o równej lub większej wartości.
- Uczniowie mogą wypożyczać książki na okres ferii zimowych i wakacji.
- Wszystkie książki wypożyczone w bibliotece muszą być zwrócone najpóźniej na tydzień przed zakończeniem roku szkolnego.
- W przypadku zmiany szkoły, uczeń zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką szkolną.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje dyrektor szkoły.
KOCHAJMY KSIĄŻKI, KTÓRE SĄ DUSZA SZKÓŁ.
MARTWE SA BOWIEM SZKOŁY, KTÓRYCH NIE OŻYWIAJĄ KSIĄŻKI...
J.A. Kamieński
Biblioteka szkolna liczy sobie tyle lat ile szkoła. Początkowo wyznaczono jej miejsce przy szkolnej stołówce, późniejszej świetlicy dla dzieci młodszych, a obecnie sali lekcyjnej. W latach późniejszych z uwagi na rosnący księgozbiór przeniesiono ją w miejsce dyrektorskiego mieszkania i tam mieści się do dnia dzisiejszego. Wspominając o szybko powiększających się zbiorach należy zaznaczyć, że napływające książki, jakkolwiek były liczne, to z uwagi na treści nie nadawały się do szkoły podstawowej.
W w większości były to propagandowe "dzieła" z okresu stalinowskiego, podarowane przez wojsko lub organizacje partyjne. Z tej też przyczyny z zapisanych w bibliotece ponad 30 000 woluminów faktycznie pozostała ponad połowa. Pozostałe zostały wycofane z księgozbioru z uwagi na zniszczenia i nieaktualne treści.
W roku 2007 w pomieszczeniach biblioteki dokonano gruntownego remontu nadając jej nowoczesny wygląd, ale też poprawiając komfort korzystania ze zbiorów. Remont
i przebudowę poprowadzono głównie pod kątem zmiany charakteru czytelni. Czytelnię czasopism i gazet zastąpiono czytelnią multimedialną z czterema stanowiskami komputerowymi ze stałym dostępem do Internetu.
W roku 2008 pracujące bibliotekarki Teresa Stępowska i Mariola Legan wcieliły w życie pomysł i biblioteka szkolna otrzymała swoją piękną nazwę
BIBLIOTEKA POD CZYTAJĄCYM ANIOŁEM
Od trzech lat zbiory biblioteki są opracowywane w systemie MOL Optivum. Obecnie biblioteka wkroczyła w ostatni etap komputeryzacji zbiorów, a mianowicie wyposażanie książek w kody kreskowe. Komputeryzacja zbiorów umożliwia szybsze wyszukiwanie informacji, usprawnia też pracę bibliotekarza.
Uczniowie bardzo chętnie odwiedzają bibliotekę, korzystając zarówno ze zbiorów, jak również z czytelni multimedialnej. Od wielu lat utrzymuje się wysoka liczba wypożyczanych przez uczniów książek. Młodzi czytelnicy mają swoich ulubionych autorów, zwracają się również często z prośbą o zakup konkretnych tytułów książek i nie dotyczy to lektury obowiązkowej.
APEL DO RODZICÓW:
CZYTAJ DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE CODZIENNIE!
Zapraszamy na stronę www.bibliotekawszkole.pl
Autor strony: Mariola Legan,
foto: M. Legan, E.Tuligłowska-Sak