W tym roku szkolnym uczniowie klasy 5a w ramach mikołajek postanowili zrezygnować z prezentów.

Za kwotę 250 zł klasa kupiła zestawy szczepionek / 50 szczepionek na malarię/ i 2 zestawy do walki z chorobami/ na polio, tężec i gruźlicę/. Łącznie pomogliśmy 130 dzieciom z Jemenu. Przyłączyliśmy się tym samym do grona darczyńców pomocy humanitarnej UNICEF.


50 szczepionek na malarię
Malaria wciąż jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci dzieci. Z jej powodu co minutę umiera 1 dziecko. Malaria wywołana przez Plasmodium falciparum powoduje bardzo ciężkie powikłania. Szybki test diagnostyczny pozwala wykryć ją w zaledwie 20 minut. Dzięki szybkiej diagnozie, lekarze mogą od razu wdrożyć odpowiednie leczenie i ocalić życie dziecka.
Zestawy do walki z chorobami pomogą aż 80 dzieciom uniknąć wielkich zagrożeń dla ich zdrowia - polio, gruźlicy i tężca. Nie wszędzie na świecie dostęp do szczepień jest powszechny i bezpłatny. W ubogich rejonach, gdzie ryzyko zachorowania dziecka jest o wiele wyższe, szczepionki są na wagę złota.
Za co trzeci przypadek śmierci dzieci poniżej 5 roku życia winne są choroby, którym jesteśmy w stanie zapobiec szczepieniami. Polio, tężec, gruźlica nie muszą prowadzić do kalectwa i śmierci.

Notatka: B.Bendkwska

Dyplom_Podziękowanie-dla-Uczniów-klasy-5a-w-Szkole-Podstawowej-nr-4-im.BAK-w-Kołobrzegu