I edycja konkursu została zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i z myślą o włączeniu społeczności lokalnych w obchody. Nasz szkoła zdobyła I miejsce w województwie zachodniopomorskim zdobywając jednocześnie nagrodę w wysokości 5000 zł.

W projekcie wzięło udział 289 szkół podstawowych z 16 województw. 64 000 dzieci podczas przesłuchań śpiewało Mazurka Dąbrowskiego i inne pieśni. Przesłuchania trwały od 15 września do 31 października 2018. Zgodnie z regulaminem konkursu, co najmniej 50% uczennic i uczniów danej szkoły miało zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego i dwie wybrane pieśni hymniczne.
W przygotowania do konkursu „Do Hymnu” włączyli się niemal wszyscy uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 w Kołobrzegu. Do szkoły uczęszcza 583 uczniów, pieśni wykonywało 548 uczniów. Śpiewaliśmy Hymn, „Rotę” i „Marsz, Marsz Polonia”. Sam konkurs przebiegał w bardzo doniosłej atmosferze, wszyscy byli niezmiernie przejęci. Był to dla uczniów i pracowników szkoły osobisty, emocjonalny wkład w obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przejmująca melodia i poważne słowa pozostaną w pamięci wszystkim uczestnikom konkursu. Próby odbywały się pod kierunkiem nauczycieli muzyki Izabeli Jakubowskiej i Wojciecha Jaśkiewicza. Wszyscy wychowawcy bardzo sumiennie przygotowywali swoich uczniów. Sukcesem szkoły, oprócz oczywiście wyróżnienia w konkursie, była tak duża ilość chętnych do śpiewania dzieci.

Kolejnym przedsięwzięciem, w którym brała udział nasza szkoła był udział w akcji - Rekord dla Niepodległej. Celem było wspólne zaśpiewanie czterozwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli. Akcja odbyła się w piątek, 9 listopada 2018 roku o godzinie 11:11, działaniom patronowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.


Notatka I. Jakubowska

1
2