25 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbył się jubileuszowy  Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”, który po raz pierwszy zainicjowany został 20 lat temu przez pomysłodawczynie tego konkursu panie Barbarę Hordyjewską i Liliannę Michalską.

Współorganizatorem  XX edycji  było Muzeum Oręża Polskiego, a honorowy patronat nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Kołobrzeskiego Tomasz Tamborski oraz Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusz Gromek.

Przygoda z mityczną Helladą rozpoczęła się od greckiego tańca-zorby przygotowanego przez Zespół Piosenki i Tańca „Tirlitonki” pod czujnym okiem choreografów: pani Marii Dudek oraz pani Martyny Małetko. Do mitologicznych zmagań przystąpiły dwuosobowe zespoły z siedmiu szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 6, SP nr 7, SP nr 8 oraz ze Szkoły Podstawowej z Drzonowa. Uczniowie musieli zachować olimpijski spokój i wykazać się znajomością mitologii w pięciu konkurencjach wiedzowych i trzech sportowych. Rozwiązywali: test mitologiczny, krzyżówkę, układali drzewo genealogiczne bogów, bawili się w skojarzenia i rozszyfrowywali prawdziwość podanych stwierdzeń. Wiele frajdy dostarczyły uczniom konkurencje sportowe, np. „Wyścig rydwanów” czy też „Sztafeta z pochodnią”. Tu liczył się refleks i zasady olimpijskiej walki fair play. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury: pani Mariola Legan bibliotekarz SP nr 4 oraz pan Piotr Leszman przedstawiciel Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Na zakończenie zmagań dyrektor szkoły pani Jolanta Wasila wręczyła puchary dla szkół, nagrody i dyplomy dla uczniów  oraz podziękowania dla  opiekunów. Ideą konkursu jest to, że nie ma przegranych, więc wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni. Nagrody  ufundowali: Rada Rodziców SP nr 4  oraz Muzeum Oręża Polskiego.

Wyniki szkół:

I miejsce         SP nr 6            (opiekun: Urszula Sobczak, Joanna Bogdańska)

II miejsce        SP nr 7            (opiekun: Agnieszka Szopik)

III miejsce       SP nr 4            (opiekun: Anna Biedrzycka)

IV miejsce       SP nr 8             (opiekun: Małgorzata Domaradzka)

V miejsce        SP nr 3             (opiekun:  Jolanta Kunert)

VI miejsce       SP nr 1             (opiekun: Anna Kuliś)

VII miejsce      SP Drzonowo    (opiekun: Danuta  Pełka)

Organizatorzy konkursu: Magdalena Grondys-Welc, Joanna Szydłowska, Bartosz Gajkowski i Piotr Leszman składają serdeczne podziękowania dla uczniów i rodziców klasy VI d za zaangażowanie  i przygotowanie słodkiego poczęstunku. Równie gorąco dziękujemy pani Magdalenie Kondraciuk za przygotowanie oprawy plastycznej konkursu. Serdeczne podziękowania składamy również panu Andrzejowi Mielnikowi właścicielowi Zakładu Ciastkarsko-Piekarskiego za ufundowanie słodkiej niespodzianki w postaci jubileuszowego tortu dla uczestników konkursu.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy świetnej znajomości mitologii. Mamy nadzieję ,że za rok znów ulegniecie magii starożytnej Grecji i chętnie spotkacie się z nami w kolejnej odsłonie konkursu. Do zobaczenia za rok!

notatka: M. Grondys-Welc

Odkrywanie mitologii po raz XX - Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”.
Odkrywanie mitologii po raz XX - Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”.
Odkrywanie mitologii po raz XX - Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”.
Odkrywanie mitologii po raz XX - Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”.
Odkrywanie mitologii po raz XX - Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”.
Odkrywanie mitologii po raz XX - Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”.
Odkrywanie mitologii po raz XX - Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”.
Odkrywanie mitologii po raz XX - Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”.
Odkrywanie mitologii po raz XX - Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”.
Odkrywanie mitologii po raz XX - Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”.
Odkrywanie mitologii po raz XX - Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”.
Odkrywanie mitologii po raz XX - Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”.
Odkrywanie mitologii po raz XX - Regionalny Konkurs Mitologiczny „W świecie starożytnych Greków i Rzymian”.